Кредитних позичальників може врятувати припинення зобов’язання зі спливом строків позовної давності

16 листопада 2016 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 5411 « Про внесення змін до Цивільного Кодексу України щодо припинення зобов’язання зі спливом строків позовної давності«.

Даний законопроект може ефективно захистити права позичальників при зверненні банком до суду після спливу трирічного строку позовної давності, який повинен  обраховуватися з моменту настання строку погашення кредиту, в тому числі окремо від кожного простроченого чергового платежу по тілу та відсоткам.

Основні положення вказаного проекту зводяться до наступного:

Внести зміни до Цивільного Кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 44 від 31.10.2003, ст. 356):

  1. Частину першу статті 265 викласти в такій редакції:

«1. Залишення позову без розгляду не перериває і не зупиняє перебігу позовної давності.»;

  1. Частину першу статті 266 викласти в такій редакції:

«1. Зі спливом позовної давності до основної вимоги вважається, що позовна давність спливла і до додаткової вимоги (стягнення неустойки, стягнення на заставлене чи іпотечне майно, застосування застереження, тощо), внаслідок чого зобов’язання за основною і додатковою вимогами є припиненими.»;

  1. Частини три і чотири статті 267 викласти в такій редакції:

«3. Позовна давність застосовується судом за заявою будь-якого учасника у спорі на будь-якій стадії розгляду справи в будь-якій судовій інстанції.

  1. Сплив позовної давності є підставою для відмови у позові до вимоги по якій сплив строк позовної давності на будь-якій стадії розгляду справи в будь-якій інстанції, або є підставою для задоволення позовної вимоги однієї із сторін правочину про припинення зобов’язання у зв’язку із спливом позовної давності.

Рішення суду, яким застосовано наслідки спливу строків позовної давності також є підставою для припинення зобов’язання.»;

  1. Доповнити статтею 598-1 такого змісту:

«Стаття 598-1. Припинення зобов’язання зі спливом строків позовної давності

  1. Зобов’язання припиняється зі спливом строків позовної давності.
  2. Сплив позовної давності є підставою для задоволення позовної вимоги однієї із сторін правочину про припинення зобов’язання, або є підставою для відмови у позові до вимоги по якій сплив строк позовної давності на будь-якій стадії розгляду справи в будь-якій інстанції.
  3. Підставою для припинення зобов’язання також є рішення суду, яким застосовано наслідки спливу строків позовної давності.».
  4. Прикінцеві положення
  1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування та поширює свою дію на правовідносини, що виникли після набрання ним чинності, а також на правовідносини, що регулюються цим Законом і виникли до набрання ним чинності.
Заказать консультацию бесплатно

Имя

Телефон

×